ontheroads-fb

עקיפה מסוכנת

עקיפה, נתפסת כאחד המקרים המסוכנים ביותר בעת הנהיגה. בתי המשפט לתעבורה נוטים להחמיר עם נהגים שביצעו עבירת עקיפה מסוכנת, וזאת לאור התוצאה החמורה שעלולה הייתה להיווצר בעת האכיפה. חשוב לזכור כי במרבית המקרים ניתן להימנע מאכיפה ואף לדחות אותה לשלב שבו חל פחות סיכון למשתמשים בדרך.
מתי ניתן לבצע עקיפה? מה העונש בגין עבירת עקיפה מסוכנת? במאמר זה ריכזנו עבורכם את כל המידע הרלוונטי לעניין עקיפה מסוכנת.

 

להאזנה למאמר לחצו כאן:

 

מהי עקיפה מסוכנת

עבירת עקיפה מסוכנת מתרחשת כאשר האכיפה יכלה להוביל לתוצאות הרסניות וקשות. נהג שהואשם בעבירת עקיפה מסוכנת יקבל דו"ח תנועה מסוג הזמנה לדין אשר עשוי להביא לפסילת רישיון הנהיגה שלו. במקרה זה קיימת חשיבות מרבית לא להתמודד לבד אלא להגיע מוכנים בעזרת ייצוג משפטי הולם.

מהי הענישה בגין עקיפה מסוכנת בדרך שאינה פנויה?

עבירות עקיפה חמורות מתייחסות לעקיפה בדרך שאינה פנויה. יש לציין כי המחוקק רואה בעבירה זו כחמורה, מכיוון שבסיטואציה הנ"ל ניתן להביא להתרחשותן של תאונות דרכים קשות ואף להרג אדם, לכן העונש בגין עבירת עקיפה חמורה הוא מינימום שלושה חודשי פסילת רישיון הנהיגה.
יש לציין כי, נהג אשר מבצע עבירת עקיפה חמורה, עשוי לקבל באופן מיידי פסילת רישיון הנהיגה (פסילה מנהלית) לפרק זמן של 30 יום. שימו לב כי הפסילה המנהלית לא בהכרח תהווה תחליף לשלילה שתוטל הנהג בבית המשפט.

מה נחשב לעקיפה מסוכנת?

עבירות עקיפה חמורות לפי תקנה 45 לתקנות התעבורה, מתייחסות למקרים הבאים:

  • עקיפה מסוכנת בעת חציית קו הפרדה רצוף.
  • עקיפה מסוכנת כאשר שדה הראייה חסום/מוגבל או לקוי.
  • עקיפה מסוכנת בדרך לא פנויה.
  • עקיפה מסוכנת בקרבת מעבר חצייה.
  • עקיפה מסוכנת בסמוך למסילת ברזל.

שימו לב כי , רמת החומרה של העקיפות משתנות בהתאם לעקיפה שהתבצעה.

עבירת עקיפה מסוכנת בדרך לא פנויה

עבירת עקיפה מסוכנת בדרך לא פנויה מוגדרת כעבירה חמורה. עקיפה זאת מתבצעת כאשר הדרך לא פנויה והנהג לא הצליח להשלים את העקיפה מבלי שנוצר הפרעה או סיכון. לפי סעיף 47 לתקנות התעבורה, נקבע כי נהג שיוצא לבצע עקיפה כאשר בנתיב ממולו מתקרב רכב, עובר עבירה חמורה. כפי שצוין, בתי המשפט לתעבורה רואים בעקיפה מסוכנת כעבירה חמורה אשר עשויה להוביל להתרחשות תאונת דרכים ברמת וודאות גבוהה.
נהג שיבצע עבירת עקיפה מסוכנת בדרך לא פנויה יקבל התייחסות בבית המשפט כאל נהג אדיש שפעל בחוסר אחריות, חוסר שיקול דעת ופזיזות. על הנהג היה להניח כי בשעת ביצוע העקיפה היה עשוי לגרור סיכון ונזק משמעותי ולמרות זאת בחר לבצע את העקיפה המסוכנת.

מהי הענישה בגין עקיפה מסוכנת בדרך לא פנויה?

עבירה זו נחשבת לחמורה ביותר ולכן העונש בגינה יהיה בהתאם. נהג אשר יימצא אשם בביצוע העבירה, עשוי להיות צפוי לקבל פסילה מנהלית לתקופה של 30 ימים. בנוסף, הרשעה בגין עקיפה מסוכנת בדרך לא פנויה תגרור קבלת 8 נקודות חובה לנהג האשם וסנקציה של פסילת רישיון הנהיגה לפרק זמן של מינימום שלושה חודשים.

עקיפה בראות לקויה, חסומה או מוגבלת

עבירת עקיפה בראות לקויה, חסומה או מוגבלת לפי סעיף 47ה'(1) לפקודת התעבורה, מתמלאת כאשר רכב ביצע עקיפה או שניסה לעקוף בין בסטייה של הרכב ימינה או בין בסטייה של הרכב שמאלה, כאשר הראות לקויה ומוגבלת כתוצאה מתוואי הכביש, מזג האוויר או תנאי השטח. הנהג יואשם בעבירה חמורה הנושאת לצידה הזמנה לדין. נהג אשר יורשע בבית המשפט בגין עבירה זו, יקבל 8 נקודות חובה.

מהי הענישה בגין עקיפה בראות לקויה, חסומה או מוגבלת?

עבירה זו נתפסת פחות כחמורה מאשר עבירת עקיפה בדרך לא פנויה. במקרה זה, ניתן לראות כי המחוקק מתייחס לנהג הנאשם כאל נהג רשלן. בגין עבירת עקיפה בראות לקויה, לא מוגדר עונש מינימאלי של פסילת רישיון הנהיגה, אך בהחלט עשויה להעניק לנהג זימון לבית משפט לתעבורה וקבלת נקודות בגין כך.
שימו לב, עבירה זו שונה מיתר העבירות מבחינת הגדרתה, מדובר בעבירה התנהגותית ולא תוצאתית. לאור האמור, ביצוע העקיפה לא מותנה בתוצאה שתתקבל.

עקיפה מסוכנת תוך חציית קו הפרדה רצוף

עבירת עקיפה מסוכנת תוך חציית קו הפרדה רצוף נחשבת לעבירת תנועה מסוכנת המוגדרת בסעיף 47ה' (5) לפקודת התעבורה. עקיפה זו מתרחשת כאשר הנהג מנסה לעקוף רכב אחר באמצעות מעבר על קו הפרדה לבן רצוף. עבירה זו עשויה לגרור סנקציית ענישה של פסילה מנהלית (פסילת רישיון הנהיגה באופן מיידי) ובנוסף, קבלת 10 נקודות חובה.

עורך דין תעבורה בגין עקיפה מסוכנת

לאור האמור במאמר, עבירת עקיפה מסוכנת הינה בעלת סנקציות רבות ונרחבות הן מטעם משטרת ישראל כדוגמת פסילה מנהלית, הן מטעם בימה"ש לתעבורה לרבות קנס כספי ופסילה בפועל וכן גם על ידי משרד הרישוי לרבות ביצוע מבדקים בהצלחה על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים בגין ריבוי נקודות. לאור האמור, עורך דין תעבורה מיומן עשוי לשנות את קבלת רוע הגזירה לנהג הנאשם ואף להקל בעונשו במידה רבה. עו"ד תעבורה מנוסה, ידע לפעול בכל האמצעים הנדרשים על מנת להוכיח את חפות הנהג או להביא להקלה בעונשו. כפי שצוין, קיימת הבחנה משמעותית וחשובה בין עבירות העקיפה השונות וכן להבדלי הענישה השונים. במקרים בהם ביצעתם עבירת עקיפה מסוכנת, הכרחי להסתייע ולהיוועץ עם עורך דין תעבורה מיומן הבקיא בדיני התעבורה השונים. ייצוג משפטי הולם עשוי להוביל להקלה בעונשכם, לכן אל תקלו ראש בדבר, התייעצו עם עורך דין תעבורה בהקדם.

עקיפה-מסוכנת

בדרכים בפייסבוק | מייל: [email protected] | בדרכים – אודות

ייעוץ ראשוני חינם! השאירו פרטים בטופס
דילוג לתוכן