ontheroads-fb

נהיגה במהירות מופרזת

במדינת ישראל בשנים האחרונות, ניתן לראות כי עבירת התנועה הנפוצה והנאכפת ביותר היא עבירת נהיגה במהירות מופרזת. מהירות העולה על המותר הינה עבירה מכוח סעיף 54 לתקנות התעבורה. אגף התנועה במשטרת ישראל האחראי לאכיפת העבירה, משקיע מאמצים רבים לאכיפתה ע"י שימוש במספר מכשירי מדידת מהירות כגון: מצלמות נייחות כדוגמת א'3, מצלמות ניידות לרבות: ממל"ז, דבורה ומולטנובה.
נהיגה במהירות העולה על המותר הינה עבירה מסוכנת ועל כן הענישה בגינה קשה ורחבה. נתפסתם נוהגים במהירות מופרזת? האם יש שוני בין דרך עירונית לבין עירונית, ומהו העונש המקסימלי בגין עבירה זו? כל אלו ועוד במאמר המלא.

 

להאזנה למאמר לחצו כאן:

 

קיבלתי דו"ח מסוג הזמנה לדין בגין נהיגה במהירות מופרזת, למה אני צפוי?

קודם כל חשוב לדעת כי קצין משטרה רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג הנאשם פסילה מנהלית לפרק זמן של 30 ימים. מטרת הפסילה היא להרחיק את הנהג מהכביש ובכך לנסות ולהבטיח את בטיחותם של משתמשי הדרך השונים.
אם הנהג הנאשם יורשע בבית המשפט, הוא עשוי להיות צפוי לענישה נרחבת החל מקנס כספי ועד למאסר בפועל (במקרים חמורים).
לאור האמור, לבית המשפט מרחב ענישה גדול ועל כן קיימת חשיבות מרבית להיוועץ עם עורך דין תעבורה המנוסה בתחומו. קיבלתי דו"ח מסוג הזמנה לדין בגין נהיגה במהירות מופרזת, למה אני צפוי?
קודם כל חשוב לדעת כי קצין משטרה רשאי לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג הנאשם פסילה מנהלית לפרק זמן של 30 ימים. מטרת הפסילה היא להרחיק את הנהג מהכביש ובכך לנסות ולהבטיח את בטיחותם של משתמשי הדרך השונים.
אם הנהג הנאשם יורשע בבית המשפט, הוא עשוי להיות צפוי לענישה נרחבת החל מקנס כספי ועד למאסר בפועל (במקרים חמורים).
לאור האמור, לבית המשפט מרחב ענישה גדול ועל כן קיימת חשיבות מרבית להיוועץ עם עורך דין תעבורה המנוסה בתחומו.

נתפסתי נוהג במהירות מופרזת, האם עלי לקחת עורך דין?

אם הואשמתם בנהיגה במהירות מופרזת חשוב שתבינו למה אתם צפויים. דו"ח מסוג הזמנה לדין מעיד על כך כי נפתח נגדכם הליך משפטי, לאור כך חלים עליכם תקדימים משפטיים ועל כן קיימת החשיבות לבחון בדקדקנות את הדו"ח המהירות שקיבלתם, בין אם הדו"ח מבוסס על ממל"ז/ מצלמת א'3/ דבורה/ מולטנובה או כל אמצעי אחר.
עורך דין תעבורה מיומן הבקיא בנהלים ובפסיקה המתחדשת ועל כן ידע לבחון את כלל הראיות היטב. לאחר בחינת הראיות, עו"ד ינסה לאתר כשלים (אם ישנם) שעמדו בבסיס האישום, ובכך ינסה לסייע לנהג הנאשם החל מהקלה בענישה ועד לזיכוי מלא.

 

מד מהירות לייזר – הממל"ז, כאמצעי אכיפת עבירת מהירות

כחלק מדרכי אכיפת המהירות, משטרת ישראל עושה שימוש מאסיבי במכשיר הלייזר הממל"ז. מכשיר הממל"ז מופעל באמצעות השוטר כאשר הלייזר שנשלחת לעבר הרכב מודדת את המרחק והמהירות בין הזמן שלקח לקרן הלייזר להגיע אל המטרה הרצויה ועד הזמן שלקח לה לחזור בחזרה. המכשיר מציג פלט שלפיו יודע השוטר האם הנהג נסע מעל המותר או ברף התקין.

 

נתפסתי נוהג במהירות מופרזת על ידי אמצעי האכיפה הממל"ז, מה ניתן לעשות?

מכשיר הממל"ז מופעל ללא כל מצלמה, מה שיוצר חוסר אמון וספקות רבות אצל הנהג הנאשם. נהגים רבים תוהים לעצמם האם הם אכן ביצעו את העבירה המיוחסת או שמא נוצר כאן בלבול? הרי כיצד ניתן לייחס עבירה לנהג ללא כל הוכחה מאומתת? לאור התהיות, בכוונת משטרת ישראל לרכוש בעתיד מצלמות שיצורפו למכשיר הממל"ז בכדי לאמת את ביצווע העבירה ע"י תמונה/סרטון.
על מנת שיוכל בית המשפט להרשיע את הנהג בעבירה המיוחסת (עבירת נהיגה במהירות מופרזת) על התביעה להוכיח כי אכן התקיימו כל הנהלים וההנחיות השונות בהתאם להוראות היצרן של מכשיר הממל"ז לרבות:

 • מרחק המדידה
 • תנאי מזג האוויר
 • בדיקות מקדימות למכשיר
 • מיומנות השוטר בהפעלת הממל"ז

עורך דין תעבורה המתמחה בתחומו, ידע "לתקוף" את כלל הראיות הקיימות במטרה לנסות ולאתר את הכשלים הן במהימנות המכשיר והן במקצועיותו של השוטר, וזאת בכדי להביא להקלה בענישה על ידי שינוי סעיפי האישום לסעיף מקל ועד לזיכוי מלא של הנהג הנאשם.

 

מערכת א3 כאמצעי אכיפת נהיגה במהירות מופזת

מצלמת א3 הינה מצלמה דיגיטלית אשר מותקנת בכבישים ובצמתים רבים ברחבי כבישי ישראל. מצלמת זו ממקומת במקומות שנבחרו לצורך צילום עבירת נהיגה במהירות מופרזת או מעבר ברמזור אדום דולק. תצלום המצלמה מבוצע באופן אוטומטי ומועבר למרכז השליטה והבקרה. את התצלום בודק שוטר אשר נותן את אישורו הסופי לכך. התהליך שציינו זה אתה הוא מהיר ויעיל, כאשר תוך 96 מרגע ביצוע העבירה אמור להישלח לבית הנהג דו"ח תנועה בגין העבירה, הכולל את התצלום המעיד על כך.
מצלמת א3 היא מצלמה שמהימנותה בשנים האחרונות מוטלת בספק. בשנת 1996 הוקם פרויקט שמומן בידי הרשות הלאומי לבטיחות בדרכים בכדי לבחון האם המצלמות מרתיעות את הנהגים מלבצע עבירות או שמא אין מדובר באמצעי אכיפה יעיל.
בחירת מיקומי המצלמות נעשה לאחר איסוף נתונים בעניין תאונות הדרכים בשנים הנבחרות (2006-2010) כאשר סיבת התאונה הייתה בגין עבירת מהירות מופרזת או סטייה מנתיב התחבורה. נוסחת ההצבה של מצלמות א3 הורכבה על נתוני הסטטיסטיקה שציינו זה עתה ובנוסף על בסיס המלצות הוועדה בעניין זה.

 

האם ניתן לערער על דו"ח מהירות מופרזת שהתקבל ממצלמת א3?

בשנים האחרונות סאגת מצלמות א3 נמצאת במרכז הזירה המשפטית. בפס"ד שניתן בבית המשפט לתעבורה בעכו, זוכו נהגים רבים מן עבירת המהירות המפורזת אשר יוחסה להן בגין תיעוד מצלמת א3. לאחר פסיקת בית המשפט הופסקה האכיפה שהתבצעה באמצעות המצלמות הנ"ל.

בשנתו אנו (2021) נכון לחודש פברואר, קיימת טענה מצד התביעה כי יש בידייה הוכחה למהימנות המצלמה, טרם נפסק בעניין סוגיה זו. לכן, אם קיבלתם דו"ח מהירות מופרזת ממצלמת א'3 מומלץ להסתייע עם עורך דין תעבורה מיומן, בכדי לבחון את כלל הראיות לרבות: הליך הפקת התמונה, תקינותה של המצלמה, אופן שמירת סרט הצילום וכ"ו.

מכשיר הדבורה, מודד מהירות מופרזת ומשמש כאמצעי אכיפה נוסף של המשטרה

ה"דבורה" הינו מכשיר למדידת מהירות באמצעות רדאר המשדר גלים אלקטרו-מגנטיים המודדים את המהירות על פי עקרון דופלר. הטכנולוגיה הקיימת בו מאפשרת למכשיר למדוד מהירויות של מספר מטרות הנעות בכיוון אחד תוך התעלמות ממטרות הנעות בכיוון נגדי. הפרש התדרים בין התדר המשודר מהמכשיר לתדר המוחזר מהמטרה מתורגם ע"י המכשיר למהירות }בכך פועל המכשיר לפי "אפקט הדופלר"{. טווח האכיפה של הדבורה הוא מחרטום הניידת ועד למרחק של 219,1 מטרים. המכשיר מאפשר מידידת מהירות כלי רכב, כאשר רכב השיטור נייח או כאשר רכב השיטור בתנועה. המכשיר מצויד בשתי אנטנות זעירות המותקנות על גג ניידת השיטור.

 

מהם הליקויים הקיימים במכשיר הדבורה?

מכיוון שמדובר במכשיר אשר יכול לקלוט את מהירות הנסיעה של רכבים רבים הנוסעים באותו הכיוון, עשויים לעלות כשלים רבים. עורך דין תעבורה מיומן ידע לבדוק את הפרטים הנ"ל:

 • כמות הרכבים ששהו על הכביש באזור המדידה
 • טווח האכיפה
 • תנאי מזג האוויר
 • בדיקת קשר הכין בין השוטר לרכב הנמדד (מרגע המדידה ועד לרגע העצירה)

כל אלו ועוד, עשויים להטיב עם הנאשם ולהביא להקלה בעונשו ועד לזיכוי מן העבירה בכללותה.

 

מולטנובה (6F) המכונה ממא"ל, משמשת כאמצעי אכיפה לעבירת נהיגה במהירות מופרזת

מכשיר המולטנובה הינו מד מהירות המבוסס גם הוא על אפקט הדופלר. הממא"ל (מד מהירות אלקטרוני לרכב) מוצב בתוך ניידת המשטרה או על חצובה הממוקמת מחוצה לה. את המכשיר ניתן להפעיל בשני אופנים:

 • ידני
 • אוטומטמי

הממא"ל מזהה מהירות מופרזת לפי ההגדרה הקבועה במכשיר, לאחר מכן הוא מצלם את הרכב שנסע במהירות העולה על המותר. את הנתונים שהתקבלו מזין השוטר המפעיל באופן עצמאי לרבות: מיקום ביצוע העבירה, המהירות המותרת בכביש שבו בוצעה העבירה, פרטי השוטר ועוד.

 

קיבלתי דו"ח מהירות לאור צילום ממכשיר המולטנובה, האם יש לי צורך בעורך דין תעבורה?

עורך דין תעבורה ידע לבדוק עבורכם האם דו"ח המהירות שניתן ע"י צילום ממכשיר המולטנובה הוא תקין או שמא קיימים ליקויים שעשויים להטיב עימכם לרבות:

 • תקינות המכשיר, האם נעשו בדיקות תקופתיות?
 • בדיקת מיומנותו של השוטר המפעיל
 • בדיקת כלל חומר הראיות, האם קיימים ראיות נוספות מלבד תצלום הרכב? האם התצלומים הוגשו לפי התקנות?
 • האם נכחו רכבים נוספים בעת תצלום הרכב של הנהג הנאשם?

עורך דין תעבורה מיומן ידע לבחון את כלל הראיות ולבחון האם משהו לא נעשה כשורה.

 

קיבלתי דו"ח לא מוצדק בגין עבירת מהירות מופרזת ושילמתי עליו, מהי החשיבות לכך?

אם אתם חשים אי צדק, או שמא אינכם בטוחים שביצעתם את העבירה שיוחסה לכם, עומדות בפניכם שתי אפשרויות: תשלום הדו"ח או שמא להישפט בגינו.
אם בחרת לשלם על הדו"ח משמע שביצעת את העבירה (תשלום = הודאה) בנוסף, לצד הקנס הכספי המצויין בדו"ח קיימת ענישה נוספת של צבירת נקודות (מעל 20 קמ"ש בדרך עירונית ומעל 25 קמ"ש בדרך בין עירונית). נהגים שיצטברו נקודות לחובתם (מעל 12) יוטל עליהם אמצעי תיקון טרם יוחזר אליהם רישיון הנהיגה בחזרה. לכן, מומלץ לברור מה מצב הנקודות שלכם טרם תבחרו לשלם את דו"ח המהירות.

שימו לב, במקרה שבו שילמתם את הדו"ח , עורך דין תעבורה לא יוכל לסייע לכם אם תבחרו להישפט בגינו. כפי שצוין, תשלום הדו"ח מצטייר כהודאה בביצוע העבירה שבוצעה

 

דו"ח מהירות מופרזת, האם ניתן לבטל?

ביחס לשנת 2021, לרשותם של עורכי הדין לתעבורה ניסיון עצום וידע רב בכל הקשור להתמודדות מול דו"ח מהירות.
מטרתם העיקרית של עורכי הדין בתיקים מסוג זה, הוא ביטול הנקודות באמצעות שינוי סעיף האישום לסעיף עבירה מקל ללא נקודות

 

עבירת מהירות מופרזת בדרך עירונית

חשוב שתדעו מהן הסנקציות שאתם עלולים לקבל אם תסעו במהירות העולה על הקמ"ש המותר (50 קמ"ש). להלן טבלת עבירת מהירות העולה על המותר בדרך עירונית:

מהירות הנסיעה: קנס כספי: נקודות משרד הרישוי: סנקציות נוספות
עד 20 קמ"ש מעל
המהירות המותרת
250 ₪ אין נקודות
בין 21 ל-30 קמ"ש מעל
המהירות המותרת
750 ₪ 8 נקודות
בין 31 ל-40 קמ"ש מעל
המותר בחוק
1500 ₪ 10 נקודות
מהירות העולה על 41
קמ"ש מעל המותר
בחוק
10 נקודות הזמנה לדין. במקרה זה
עשוי הנהג להיות צפוי
לפסילת רישיון הנהיגה
שלו ל30 יום (פסילה
מנהלית) באופן מיידי.
וכי אם יבחר ביהמ"ש
להרשיעו, עשוי ליהיות
צפוי לשלילה שתוקפה
נע בין שנה לשלוש
שנים.

 

עבירת מהירות מופרזת בדרך בין עירונית:

עבירת מהירות מופרזת בדרך בין עירונית מתייחסת לנהגים אשר נוסעים מעל המהירות המותרת שהינה – 80 קמ"ש. להלן הסנקציות בגין עבירה זו:

מהירות הנסיעה: קנס כספי: נקודות משרד הרישוי: סנקציות נוספות:
עד 25 קמ"ש מעל המהירות המותרת 250 ₪ אין נקודות
בין 26 ל-40 קמ"ש מעל המהירות המותרת 750 ₪ 8 נקודות
בין 41 ל-50 קמ"ש מעל המהירות המותרת 1500 ₪ 10 נקודות
מהירות העולה על 51 קמ"ש מעל המהירות המותרת 10 נקודות הזמנה לדין. הנהג צפוי
לפסילה מנהלית של
רישיון הנהיגה שלו
לתקופה בת 30 ימים
ואם יורשע ע"י ביהמ"ש
יצטרך להיפרד מרישיונו
לתקופה שנעה בין שנה
לשלוש שנים.

 

קיבלת דו"ח בגין מהירות מופרזת כנהג חדש וצעיר? עליך להגיש בקשה להישפט

אם תהיתם לעצמכם למה קמה החשיבות להישפט בגין דו"חות מהירות כנהגים צעירים וחדשים, אנחנו כאן על מנת לעשות לכם סדר בדבר.
בתי המשפט לתעבורה נוטים לאכפוף ביד נוקשה עבירות שבוצעו ע"י נהגים חדשים וצעירים. במקרה שבו תתבצע עבירת מהירות בידי אותם נהגים, רישיון הנהיגה שלהם לא יחודש לאחר תום השנתיים הראשונות אלא הם יצטרכו לבצע שוב מבחן תיאוריה בכדי שיחודש רישיונם. לאחר שהנהג יבצע בהצלחה את מבחן התיאוריה, תתארך תקופת הנהג החדש שלו בשנתיים נוספות.

חשוב לדעת, כל מהירות העולה על המותר שמבצע נהג חדש וצעיר, תפעיל את הסנקצייה שציינו זה עתה גם אם איננה כוללת נקודות בצידה.

 

מהו גובה הקנס על עבירת מהירות מופרזת?

כפי שצוין, גובה הקנסות שניתנים בדו"חות יכולים להיות בסך של 250 ₪, 750 ₪, 1500 ₪ וזאת בהתאם לחומרת העבירה שבוצעה.

שימו לב, במקרה שבו הנהג קיבל זימון לבית משפט, רשאי ביהמ"ש לפסוק קנסות גבוהים מן הקנסות הניתנים בדו"ח. בנוסף, דו"ח מהירות שניתן לרכב הרשום על שם חברה/תאגיד, סכום הקנס יהיה פי 4 מן הסכום שניתן בגין ביצוע העבירה.
למשל: עבירת מהירות שבגינה הקנס הכספי עומד על 1500 ₪ ברכב פרטי, תעמוד על 6000 ₪ במקרה שבו הרכב רשום על שם תאגיד. הסיבה לקנס הגבוה נובעת מהסיבה שלא ניתן לרשום נקודות עבור רכב חברה, לכן המטרה היא לעודד את בעלי התאגיד לבצע הסבת דו"ח על שם מי שנהג בפועל. לאחר הסבת הדו"ח סכום הקנס פוחת לסכום המקורי, אך נזקפות לנהג הנקודות

 

האם ניתן להמיר דו"ח על מהירות מופרזת באזהרה?

למשטרת ישראל הסמכות לשקול לבטל דו"ח תנועה בגין עבירה אם הנהג עומד בקריטריונים הבאים:

 • ותק נהיגה של 5 שנים
 • עבר תעבורתי נקי (3 שנים רצופות)
 • מידת סיכון כתוצאה מהעבירה, אינה חמורה
 • הנהג מודה בביצוע העבירה
 • העבירה הינה מסוג ברירת משפט (למעט עבירות שעליהן לא ניתן להמיר דו"ח באזהרה)

חשוב להדגיש מספר דברים –לא ניתן להמיר כל דו"ח באזהרה, בנוסף על הנהג לעמוד בקריטריונים הנדרשים וכי אין כל חובה חוקית להמיר את הדו"ח לאזהרה אלא זה נתון לשיקולו של השוטר.

 

אם לא חתמתי על דו"ח מהירות שקיבלתי, האם זאת עילה לביטולו?

אי חתימה על דו"ח המהירות לא מהווה עילה לביטולו. בסמכותו של השוטר לכתוב כי הינך מסרב לחתום על הדו"ח בתחתית המסמך, אך למרות זאת קיבלת את הדו"ח.
שימו לב, בתקופת הקורונה השוטרים נמנעים מכל מגע של אדם, ולכן לא היה צורך להחתים את הנהג הנאשם, אלא מספיק היה לרשום במקום החתימה את המונח "קורונה

 

קיבלתי דו"ח בגין מהירות מופרזת, האם עלי לשלם אותו באופן מיידי?

קודם כל, תמתינו. אנשים רבים ממהרים לשלם את הדו"ח בין אם הם אשמים ובין אם לא. טרם התשלום בדקו בעצמכם האם המהירות שצוינה בדו"ח בידי השוטר היא אכן נכונה או שמא אתם חושדים כי זאת לא המהירות שבה נסעתם. ניתן לראות בשנים האחרונות כי לא מעט דו"חות תנועה מתבטלים לאחר התערבותו של עורך דין תעבורה. לעיתים ניתן לראות כי השוטר בעצמו לא מודע למהירות המצוינת בשילוט. לאור האמור, לפני תשלום הדו"ח אנו ממליצים ללכת למקום שבו בוצעה העבירה, לצלם ולבחון אילו תמרורים מוצבים.
בנוסף, מהרגע ששילמתם את הדו"ח משמע שבחרתם להודות באשמה ועל כן אין דרך חזרה. בנוסף, לצד עבירת המהירות המפורזת (מעל 20 קמ"ש בדרך עירונית ו25 קמ"ש בדרך בין עירונית) נרשמות לחובתכם נקודות מטעם משרד הרישוי, ולאחר צבירה של 12 נק' יוטל עליכם סנקצייה של אמצעי תיקון

 

דו"ח מהירות מופרזת מסוג הזמנה לדין בבית משפט

בעת קבלת דו"ח מסוג הזמנה לדין על מהירות מופרזת, מומלץ ואף הכרחי להיוועץ עם עורך דין תעבורה המתמחה בתחום.
בשנים האחרונות הוחמרה הענישה בבתי המשפט לנהגים המואשמים בביצוע עבירה זו, נהגים אלו צפויים לעמוד בפני סנקציה של פסילת רישיון הנהיגה שלהם לפרק זמן ארוך ובנוסף לעונשים נוספים כדוגמת קנס כספי.

לאור האמור, אם רישיון הנהיגה שלכם יקר לליבכם וחשוב להתנהלות היומיומית שלכם, אל תהמרו עליו בבית המשפט. ייצוג משפטי הולם עשוי להטיב עימכם ולהביא עבורכם הפחתה משמעותית בענישה.

 

חשיבות עורך דין תעבורה בתיקי מהירות מופרזת

עורך דין תעבורה מיומן בעל כל הידע הנדרש, עשוי לסייע לכם בהתמודדות מול עבירת המהירות המופרזת המיוחסת לכם.
עורך דין מנוסה יעבוד תחילה בהשגת כל חומרי החקירה אשר נמצאים בידי התביעה לרבות: צילומים, סרטונים, הקלטות ממצלמת הגוף של השוטר ועוד. לאחר בחינת כל הראיות הללו, ינסה עורך הדין לאתר את הפגמים והכשלים שיש בידי ראיות התביעה.
לאחר שעורך הדין איתר את כל הכשלים הקיימים בתיק הנ"ל, מתנהל משא ומתן בינו לבין התביעה, בסופו של דבר יוצע הסדר מצידם. אם ההסדר לא מקובל הן על עורך הדין והן על הנהג הנאשם, ינוהל משפט ראיות שבו יוצגו כל הכשלים הקיימים ואף יזומון עדים לחקירתם בביהמ"ש לתעבורה.
אם קיבלתם דו"ח מהירות מופרזת, פנו בהקדם האפשרי לעורך דין תעבורה המיומן בתחומו.

נהיגה במהירות מופרזת

בדרכים בפייסבוק | מייל: [email protected] | בדרכים – אודות

ייעוץ ראשוני חינם! השאירו פרטים בטופס
דילוג לתוכן