ontheroads-fb

תאונת אוטובוס

 

בשנים האחרונות חלה עלייה רבה במספר הנוסעים בשירותי התחבורה הציבורית השונים, ניתן לראות כי רבים עושים את דרכם באוטובוס מדי יום ביומו. לעיתים קרובות נוסעים נפגעים גופנית במהלך נסיעתם באוטובוס כתוצאה מנפילה. בדרך כלל נפילה של נוסע נובעת מעצירה פתאומית של האוטובוס או במהלך פעולה של עלייה/ירידה מן האוטובוס.
האם פגיעה במהלך הנסיעה באוטובוס מוכרת כתאונת דרכים? מה ניתן לעשות? את מי אפשר לתבוע לקבלת פיצויים? למענה לכל השאלות, המשיכו לקרוא במאמר.

דוגמאות לפגיעות שמתרחשות במהלך הנסיעה באוטובוס

בעת נסיעה באוטובוס, חשוף הנוסע לסכנות הבאות:

 • מעידה/נפילה של הנוסע בעת עלייתו במדרגות של האוטובוס או בעת ירידתו.
 • נפילת הנוסע בעקבות איבוד שיווי משקל לאור עצירה פתאומית של האוטובוס או לחילופין הגברת המהירות.
 • חבלה בעקבות בלימה פתאומית של האוטובוס.
 • חבלה שנגמרה מביצוע פנייה פתאומית או חדה.
 • נזק גוף כתוצאה מסגירת דלתות האוטובוס על גופו של הנוסע.

קיימות תאונות נוספות שהתרחשותן חיצוניות לאוטובוס למשל: התנגשות בכלי רכב ממנוע אחר, פגיעה בהולך רגל, פגיעה ברוכב אופניים ועוד.
שימו לב, אם במהלך ההמתנה לאוטובוס נפגעתם בשטח התחנה, הינכם רשאים לתבוע ברשלנות את הגורם האחראי לפגיעתכם.

נחבלתי כתוצאה מתאונה באוטובוס, האם אני צריך להוכיח את אשמתו של הנהג?

אדם שנפגע בעת נסיעתו באוטובוס יוכר כנפגע בתאונת דרכים ועל כך יהיה זכאי לכספי פיצויים. הזכות לקבלת פיצויים לא תלויה בשאלת הנסיבות או בשאלת האשם. הרציונל שעומד מאחורי ויתור יסוד האשם, נועד להקל על הנפגעים ולהבטיח להם מנגנון פיצוי מהיר (חלקי).
הנפגע בתאונת דרכים באוטובוס לא נדרש להוכיח את אי אשמתו שלו או לחילופין את אשמת הנהג, התאונה תוכר כתאונת דרכים לכל דבר ועניין ועל כך יהיה זכאי הנפגע לקבל פיצויים בגין הנזק הגופני שנגרם לו לפי חוק הפיצויים.

נפגעתי בתאונת דרכים באוטובוס, מה עלי לעשות?

חשוב להקפיד לבצע את השלבים הנ"ל:

 • איסוף כל הפרטים הרלוונטיים לתאונה- שם מלא של נהג האוטובוס, מספר לוחית הרישוי, פרטי העדים (אם יש) כולל דרכי התקשות עימם וכתובת, מיקום ושעת התאונה.
 • הקפידו לדווח לחברת האוטובוסים לגבי התרחשות התאונה בכפוף אליה.
 • קבלת טיפול רפואי בהקדם האפשרי.
 • וודאו כי הרופא המטפל מציין את כל הפרטים לנסיבות התאונה באוטובוס (בעת הצורך תצטרכו להשתמש באסמכתאות רפואיות מהגיליון הרפואי שלכם ולכן חשוב שהכל יצוין באופן מלא ומנומק).
 • עליכם לגשת לתחנת המשטרה ולדווח על התאונה, שימו לב כי קיבלתם אישור מהמשטרה על הדיווח (בדו"ח יצוינו כל הפרטים לעניין התאונה לרבות: פרטי חברת האוטובוס, חברת הביטוח, מספר רישוי ועוד).
 • שימרו את כל המסמכים שיש בידכם הקשורים בתאונה, החל מכרטיס הנסיעה בעת עלייתכם לאוטובוס, תמונות מהשטח, אסמכתאות רפואיות וכ"ו.

חשוב לציין כי אנו נתקלים בלא מעט מקרם בהם נפגעים נוטים להמעיט בעוצמת פגיעתם, תוך אמונה שתכף הכאב יחלוף, אך לא כך הדבר. במקרים רבים הפגיעות עלולות להתגלות רק בשלב מאוחר יותר ולכן קיימת חשיבות מרבית לפנות לביצוע בדיקה רפואית בסמוך לתאונה. זכרו כי הרופא לא יודע דבר מלבד הסממנים הגופניים לכן חשוב להדגיש בפניו כי נפגעתם בתאונת דרכים באוטובוס.

ממי עלי לבקש פיצויים לאחר שנפגעתי בתאונת דרכים באוטובוס?

תביעת הפיצויים בגין הפגיעה תוגש כנגד חברת הביטוח של האוטובוס. בשלב זה רצוי להתייעץ עם עורך דין מיומן ומנוסה בתחום תאונות דרכים. עורך הדין יעשה עבורכם את כל הנדרש על מנת שתקבלו את מקסימום הפיצויים המגיעים לכם.

ניתן לראות כי בדרך כלל כאשר מדובר בפגיעות גוף קלות, חברת הביטוח של האוטובוס תציע פיצוי לנפגע ללא הגשת תביעה לבית המשפט. מאידך, כאשר מדובר בפגיעות גוף קשות (למשל במצב של נכות) יש צורך להגיש תביעת פיצויים לבית המשפט בצירוף האסמכתאות הרפואיות.

לפי מה נקבע סכום הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים?

אם נפגעתם בתאונת דרכים אתם זכאים לכספי פיצויים אשר מורכבים מארבעה קריטריונים עיקריים:

 • כאב וסבל.
 • הפסדי השתכרות, הן בעבר והן עתיד.
 • עזרת הזולת, במקרים בהם הנפגע זקוק לסיוע למשל: הלבשה והפשטה של בגדיו, עזרה במקלחת, ניהול משק הבית ועוד.
 • הוצאות רפואיות לרבות, כספי נסיעות עבור טיפולים רפואיים.

לאור האמור, סכום הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים אוטובוס הוא אינדיבידואלי בהתאם לחומרת הפגיעה. בית המשפט ממנה מומחה רפואי אשר בודק את חומרת הפגיעה וממנה גוזר את סכום הפיצויים שיוחלט לפסוק לנפגע.

אילו מקרים עשויים להיות מוכרים כתאונת עבודה שנגמרה בתאונת דרכים באוטובוס?

קיימים מספר מקרים בהם יהיה הנפגע זכאי להכרה בתאונת דרכים באוטובוס כתאונת עבודה:

 • אם עבודתו של הנפגע היא באוטובוס למשל: כרטיסן או נהג.
 • עובד שהיה בדרכו לעבודה באמצעות האוטובוס.
 • עובד שיצא ממקום עבודתו והוא שב הביתה אוטובוס.
 • עובד שהיה בדרכו לפגישה מטעם העבודה.

במקרים אלו, רשאי הנפגע לתבוע במקביל גם את חברת הביטוח של האוטובוס וגם את המוסד לביטוח לאוני (לא יהיה ניתן לקבל כפל פיצויים).

בדרכי לעבודה נפגעתי בתאונת דרכים באוטובוס שהוכרה כתאונת עבודה, את מי אני תובע לקבלת פיצויים?

אם תאונת הדרכים באוטובוס הוכרה לך כתאונת עבודה אתה זכאי לפנות לקבלת פיצויים גם מהחברה המבטחת של האוטובוס וגם מהמוסד לביטוח לאומי.
עליך לדעת כי קיימות חשיבות לעניין תזמון הפנייה, אם תבחר לפנות לביטוח לאומי לקביעת אחוזי נכות (ע"י הועדה הרפואית), כל החלטה שתתקבל היא קבועה. בנוסף, ההחלטה שתתקבל בביטוח לאומי תשפיע באופן ישיר על תביעת הפיצויים שלך נגד חברת הביטוח של האוטובוס.
לאור האמור ישנן השלכות מהותיות הן משפטיות והן כספיות לעניין תזמון התביעה, לכן קיימת חשיבות רבה להיוועץ עם עורך דין תעבורה המומחה בתחומו בכדי לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורכם.

שימו לב – לא יהיה ניתן ליהנות מכפל פיצויים זאת אומרת שסכום הכסף שיקבל הנפגע יהיה או מחברת הביטוח של האוטובוס או מביטוח לאומי ולכן חשוב לדעת לבחור את מסלול התביעה.

חשיבות עורך דין לתאונות דרכים

במקרה שבו הייתם מעורבים בתאונת דרכים באוטובוס חשוב לפנות לעורך דין לתאונות דרכים בהקדם. עורך דין מיומן ידע ללוות אותכם באופן אישי ומקצועי לאורן כל השלבים וכמובן ינחה אותכם לגבי אופן ההתנהלות המומלץ ביותר עבורכם.

נגן וידאו אודות תאונת דרכים של אוטובוס

תאונות דרכים אוטובוס

פיצויים תאונות דרכים אוטובוס

בדרכים בפייסבוק | מייל: [email protected] | בדרכים – אודות

ייעוץ ראשוני חינם! השאירו פרטים בטופס
דילוג לתוכן