ontheroads-fb
בדרכים » המכון הרפואי לבטיחות בדרכים – מרב"ד » ערעור על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

ערעור על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

נהגים רבים מוזמנים לביצוע בדיקות רפואיות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים ואינם מודעים לסיבה שבגינה הוזמנו או מה החשיבות של הבדיקות הללו על המשך רישיון הנהיגה שלהם. חשוב להבין כי מטרת המבדקים במכון הרפואי היא לקבוע את כשירות נהיגתם של הנהגים ועל כן, אנשים רבים עשויים למצוא עצמם ברעם בהיר ללא רישיון נהיגה וכך לסיים את דרכם כנהגים. לאור החשיבות הגדולה, יש להתכונן לבדיקות אלו מראש מתוך שאיפה להגיע מוכנים ככל הניתן, אם למרות ההכנה הראשונית הוחלט על ידי המרב"ד להמליץ על אי כשירותם לנהיגה ניתן לערער על ההחלטה לוועדת הערר הממוקמת בתל השומר.

מתי ניתן לערער על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים(המרב"ד)? האם זה כרוך בעלות כספית? אילו נימוקים עשויים להשפיע על ההחלטה? כל אלו ועוד, בהמשך הקריאה.

 

מה תפקידו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד)

המרב"ד הוא אגף של משרד הבריאות, שכל מטרתו היא להבטיח כי כלל הנהגים הנמצאים ברחבי הכבישים השונים במדינת ישראל, כשרים לעלות על ההגה ולנהוג מבחינה רפואית. בכדי לקבוע את כשירות הנהגים המכון הרפואי מבצע בדיקות שונות ולבסוף בשכלול של כל המבדקים יחדיו, תתקבל ההמלצה אשר תועבר למשרד הרישוי למתן החלטה סופי.

יש לציין כי נהיגה היא פעולה המצריכה כישורים רבים לרבות: תגובות זריזות, ערנות מרבית, אורך רוח, הערכת סיכונים וכיוצא בזה. יחד עם זאת, הנהג נדרש לעמוד בסטנדרטים נפשיים, גופניים ורפואיים כאחד בכדי שיוכל לבצע נהיגה בצורה בטוחה לעצמו ולמשתמשי הדרך השונים. כל אדם אשר מזומן ליום מבדקים במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, יתבקש לבצע בדיקות שיותאמו לקושי הספציפי שלו.

בשלב הסופי והאחרון, כפי שציינו קודם לכן, המרב"ד מעביר את המלצתו למשרד הרישוי, כאשר במרבית המקרים משרד הרישוי מקבל את המלצת המכון הרפואי ופוסק לפיה בעניין רישיון הנהיגה.

 

מי היא אוכלוסיית היעד אשר עשויה להיות מזומנת למבדקים במכון הרפואי?

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד) יזמן את האנשים הבאים למבדקים בעניין כשירותם הרפואית לנהיגה, לרבות:

 • נכי משרד הביטחון.
 • נכים המוכרים בביטוח לאומי.
 • נהגים שדווחו על ידי ביהמ"ש.
 • נהגים שהיו מעורבים בתאונת דרכים.
 • אנשים בעלי בעיות בריאותיות אשר מעוניינים להוציא רישיון נהיגה או לחדש אותו.
 • אנשים המעוניינים להוציא רישיון נהיגה לרכב משא כבד או ציבורי.
 • נהגים שדווחו על ידי רופאים בגין מצב בריאות אשר עלול לסכן הן את הנהגים עצמם והן את משתמשי הדרך השונים.
 • נהגים בגילאים מבוגרים
 • מורשעי או משתמשי סמים/אלכוהול
 • עברייני תנועה רצידיביסטים(מועדים)
 • אנשים שנבדקו בעבר ומחייבים בבדיקת ביקורת נוספת מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

במקרה בו הומלץ על שלילת רישיון הנהיגה לנהגים אלו, ניתן לערער על ההחלטה במסגרת הזמן הנדרש ובהתאם לדרישות.

 

אילו בדיקות מבוצעות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

המכון הרפואי מבצע מספר בדיקות שונות, אשר נבחרות בקפידה בהתאם למצבו האישי של כל אדם המזומן ליום מבדקים, לרבות:

 • מבחן אישיות – אשר בוחן את ההתאמה האישיותיות של הנהגים השונים לנהיגה.
 • בדיקה עם פסיכיאטר.
 • בדיקה עם פסיכולוג.
 • בדיקת רופא אשר מתמחה בתחום הרלוונטי לבעיית הנהג המזומן.
 • בדיקת נרקולוג – רופא המתמחה בסוגי ההתמכרויות השונות.

 

מהי וועדת הערר?

וועדת הערר ממוקמת בבית החולים תל השומר, כאשר במסגרתה דנים בעניין ערעור על החלטה הנוגעת לאדם שרישיונו נשלל על ידי המרב"ד. לוועדת הערר סמכות לשנות את החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים בהתאם לנסיבות ולטענות של המערער. במקרה בו אדם תמך את ערערו בצורה טובה אשר נוגדת את טענותיהם של המכון הרפואי, וועדת הערר עשויה לקבל את טענותיו ולבטל את רוע הגזירה בעניין התליית רישיון הנהיגה.

חשוב לזכור, ערעור הוא השלב האחרון אותו עובר אדם בדרכו להשגת רישיון נהיגה, כאשר בשלב הקודם הוא עבר בדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. יש חשיבות רבה להיוועצות עם עורך דין תעבורה המיומן בהתמודדות מול המרב"ד, בכדי שזה יסייע לכם ויכין אותכם לבדיקות השונות מתוך מטרה למנוע את הגעתכם לוועדת הערר מלכתחילה.

 

במקרה של פסילת הרישיון לנהג לאור המלצה של המרב"ד, האם ניתן לקבל את הנימוקים להחלטה?

בכדי לקבל את הנימוקים להחלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, יש לדעת מספר דברים:

 1. בשל צנעת הפרט, משרד הרישוי מקבל מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים רק תמצית המלצה או שמא החלטה כללית, ללא כל פירוט על הנסיבות.
 2. רק הנבדק או רופא מטעמו, רשאים לבקש את הנימוקים אשר הובילו לקבלת ההחלטה.
 3. יש לשלוח מכתב בקשה לצורך קבלת המסמכים ולצרף לה הצהרת ויתור על סודיות.

אדם שלא קיבל המלצה חיובית להוצאת רישיון נהיגה, או שמא רישיונו נפסל בגין החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מחויב להוציא את נימוקי ההחלטה של המרב"ד לצורך הגשת ערר ראוי והולם. במקרה בו לא ידועה סיבת ההחלטה על הפסילה, עורך הדין לא ידע כיצד לתקוף את ההחלטה ועל כן הערר עשוי שלא לצלוח.

 

כיצד ניתן להגיש ערר על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

בכדי להגיש ערר יש לעשות זאת תוך 30 ימים בלבד מיום קבלת ההודעה ממשרד הרישוי בעניין דחיית הבקשה לרישיון הנהיגה. את הבקשה יש להגיש באמצעות הדואר בלבד בכתובת – בית חולים שיבא, תל אביב, לידי ועדת ערר ביתן 130, מיקוד 5265601. במקרה בו הגשתם ערר או שמא אתם מעוניינים לברר מספר דברים בעניין זה, ניתן להגיש פנייה באמצעות פקס למספר : 03-5661945. שימו לב, בעת קבלת תשובה מרשות הרישוי, תקבלו הנחיות עדכניות להגשת ערר ושובר לתשלום האגרה.

 

מהי עלות האגרה להגשת ערר? ובאילו דרכים ניתן לשלם?

בכדי להגיש ערר על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, יש לשלם אגרה העומדת על סך 1080 ₪ (נכון לאוגוסט 2021), אין הנחה בתשלום או פטור.

את תשלום האגרה ניתן לעשות מספר דרכים:

 • תשלום במזומן בלבד בבנק הדואר.
 • בעמדות התשלום הממוקמות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים – באמצעות אשראי בלבד.
 • תשלום מקוון באמצעות כרטיס אשראי באתר שירות התשלומים הממשלתי.

 

האם ניתן להגיש ערעור על החלטת ועדת הערר?

בהחלט. ניתן להגיש ערעור תוך 45 ימים בלבד מיום קבלת החלטתה של ועדת הערר. את הערעור יש להגיש לבית המשפט המחוזי, בשבתו כביהמ"ש לעניינים מנהליים. בסמכותו של בית המשפט המחוזי לדון בטענות העוסקות אך ורק בהיבט המשפטי ולא הרפואי.

 

אז מה היה לנו עד עכשיו?
ערעור על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

בדרכים בפייסבוק | מייל: [email protected] | בדרכים – אודות

ontheroads-sidebar
השאירו פרטים בטופס
גיל כהן
גיל כהן
קרא עוד
אחרי שנים רבות שנלחמתי להוציא רישיון נהיגה הגעתי לאתר בדרכים. פניתי לעזרתם וקיבלתי מידע והכוונה מקצועיים מצוות אדיב ביותר! ממליץ בחום!
אורפז ליבוביץ'
אורפז ליבוביץ'
קרא עוד
לפני מספר חודשים נתפסתי נוהג בשיכרות ומצבי המשפטי היה לא טוב בכלל - נהג צעיר. לאחר המלצות רבות הפנו אותי ליערית אוליאל וזכיתי ליחס חם לאורך כל הדרך זמינות מלאה ועדכונים שוטפים. ממש ליווי אישי במשך כל התהליך המייסר הזה . יערית נתנה לי את השירות הכי מקצועי שיש ובזכותה ראיתי את האור בקצה המנהרה. לתדהמתי לא קיבלתי שלילה ואפילו לא קנס! לא יודע איך היא עשתה זאת אין לי מילים אלפי תודות!!
אלכס פרומן
אלכס פרומן@username
קרא עוד
לאחר שלילה שקיבלתי הגעתי במקרה לאתר בדרכים. הופתעתי למצוא מידע מקיף על כלל הזכויות שלי, וכן זכיתי לייצוג מקצועי בתיק שהתנהל נגדי. תודה רבה, צוות מצויין!
הקודם
הבא
עוד בנושא
אל תתמודדו לבד!
בדרכים-logo.jpg
ייעוץ ראשוני חינם! השאירו פרטים בטופס
צוות בדרכים
אפשר לעזור גם לך!​
אל תתמודד לבד מול המרב"ד, התייעץ עם עו"ד תעבורה

 

צוות בדרכים בהובלתה של עו"ד תעבורה יערית אוליאל מונה עורכי דין המתמחים בתחום התעבורה, תאונות דרכים ותביעות פיצויים, בליווי צמוד של בוחני תנועה ותיקים ומקצועים יוצאי משטרת ישראל, עם 40 שנות ניסיון.

פוסעים איתכם בדרכים לאורך כל הדרך.

יש הגנה טובה מזאת? אנחנו כאן עבורך!

Add-a-heading.png
לייעוץ ראשוני מעורך דין תעבורה ללא התחייבות