ontheroads-fb

חקירה במשטרה לאחר תאונת דרכים

תאונות דרכים לצערנו הרב, הפכו לחלק מהשגרה היומיומית בישראל. לפי הודעה שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בחודש מרץ 2021 התרחשו ברחבי הארץ 985 תאונות דרכים שבהן 1655 נפגעים! חשוב להבין כי מדובר בנתון מדאיג המציג "תמונה" שלפיה כל אחד ואחד מן הנהגים על הכביש עשוי למצוא את עצמו מעורב בתאונת דרכים.
הייתם מעורבים בתאונת דרכים? קיבלתם זימון לחקירה במשטרה? עליכם לתת מתן עדות? אנחנו כאן כדי לעשות לכם סדר בעניין.

הייתי מעורב בתאונת דרכים, מתי אני יזומן לחקירה?

זמן קצר לאחר התרחשות התאונה, יקבלו המעורבים בתאונת הדרכים זימון להתייצבות במשטרה לגביית עדות או לצורך חקירה. שימו לב, אם הייתם מעורבים בתאונות דרכים וזומנתם לחקירה באזהרה, המשמעות היא שכבר באותה העת אתם חשודים בביצוע עבירת תעבורה שגרמה לתאונת דרכים.

בעת התרחשות תאונת דרכים, מתי מתחילה עבודת החקירה של המשטרה?

מדובר בשאלה חשובה שרבים מן הנהגים נוטים להסיק כי חקירתם מתחילה רק כאשר התייצבו בתחנת המשטרה, אך אין זה נכון! חקירת המשטרה נעשית כבר בעת הגעתם למועד התאונה, החל מהרגע שהוזמנה ניידת למקום האירוע ונשלח בוחן תנועה מטעמם. חשוב שתדעו כי כל מילה שתוציאו מהפה, תתועד באמצעות רישום שעשוי בהמשך לשמש כנגדכם. גם כאשר בוחן התנועה שואל אותכם שאלות "מכוונות" למשל: היכן היה הולך הרגל? מתי שמת לב למתרחש? כל אלו ועוד נרשמים לחובתכם. ברגע כזה קיימת חשיבות מרבית להיוועץ עם עורך דין תעבורה מיומן מטעמכם.

קיבלתם זימון לחקירה במשטרה? הטיפים הללו בשבילכם!

אם קיים חשד למשטרה בעניין מידת האשמה שלכם בתאונת הדרכים, יפתח נגדכם הליך פלילי לכל עניין ודבר ואף העדות שתגבה ממכם תהיה תחת אזהרה, לכן חשוב להקפיד על מספר כללים:

  • התייעצו עם עורך דין תעבורה מנוסה, טרם החקירה במשטרה. לעיתים קיימת מחשבה שהיוועצות עם עורך דין מעידה על מידת האשמה, אך אין הדבר נכון. נהגים תמימים עשויים להודות בעבירה שלא ביצעו, או לחילוף לשתוק ובכך לחזק את התיק כנגדם. הקפידו לקבל ייעוץ ראוי לפני החקירה, זכרו כי עורך דין תעבורה מיומן יודע את כלל ההתרחשויות הצפיות ולכן ידע לספק עבורכם עצות מדויקות וממוקדות למקרה שלכם.
  • מרבית החשודים נוטים לחשוב כי החוקר במשטרה הוא "חבר שלהם" אשר רוצה בטובתכם, מה שמוביל אותם לעיתים להודות באשמות שאינן נכונות. החוקר הוא שוטר מיומן שכל מטרתו היא להוציא ממכם את המידע הרלוונטי שיוביל להרשעתכם.
  • כאשר מוצגות החשדות נגדכם, אל תודו! בדרך כלל יטה החוקר להטיח בפניכם כי תאונת הדרכים נגרמה בגלל שביצעתם עבירת תעבורה למשל: "נכנסתם באור אדום לצומת וגרמתם לתאונה". אל תחששו להשיב בתשובה נגדית, כל עוד לא הוצגו ראיות ממשיות אין שום צורך למהר להודות (כמובן כל עוד הדברים נכונים).
  • שתיקה בחקירה עשויה לחזק את הראיות נגדכם, לכן עליכם לשקול אם במצבכם עדיף לשתוק או שמא לא. מצד שני שימו לב כי אם בחרתם להביע את דעתכם, הקפידו להקשיב עד לסוף השאלות, להבין עם עצמכם מהי מטרתה של השאלה, ורק אז לענות תשובה ממוקדת ועניינית.
  • בתום החקירה יידרש ממכם לחתום על מסמך העדות אך שימו לב, עליכם לקרוא כל מילה שנכתבה ולאחר מכן לאמת את התוכן, אם נמצאה טעות אתם מחויבים לבקש מהחוקר לתקן זאת ורק לאחר מכן לחתום על המסמך. העדות שניגבת ממכם היא מהותית מכיוון שמדובר בראייה שתלווה אותכם לפתחו של בית המשפט.
  • תגיעו לחקירה מפוקסים ורגועים. בעת תחושת לחץ אנשים רבים נוטים לעשות טעויות אשר עשויות להשליך על המשך דרכם בבית המשפט. תאונת דרכים עשויה להתרחש לכל אחד ואחד מאיתנו, זה לא הופך אותנו ל"עבריינים".

לעוד מידע בנושא ניתן למצוא במדריך המלא אודות ייעוץ לפני חקירה אחרי תאונת דרכים של עו"ד אוליאל.

הליך החקירה במשטרה לאחר מעורבות בתאונת דרכים

בראשית החקירה, על החוקר להבהיר לנהג הנאשם את סוג החקירה (למשל חקירה באזהרה) ולציין באוזניו כי הוא רשאי להיוועץ עם עורך דין טרם מסירת הגרסה במשטרה. מרבית מן הנהגים ברגע החקירה יחושו בלבול רב ואפילו תחושת אשמה גם אם אינם אשמים בגרימת התאונה. אנו נוטים לראות כי בדרך כלל נהגים נורמטיביים שמאמינם בחפותם יטו לוותר על הזכות שלהם להיוועץ עם עורך דין מתוך אמונה שהאמת שלהם מספיקה ולבסוף הם עשויים להימצא תחת כתב אישום חריף אשר עומדים בגינו סנקציות נרחבות.

למה חשוב להתייעץ עם עורך דין תעבורה מיומן טרם החקירה במשטרה?

ייעוץ לפני חקירה הוא חובה! אנו נתקלים לא מעט בתיקים שהיו עשויים להסתיים לאחר חקירה אם רק היה הנאשם מקבל את הייעוץ הנכון עבורו מעורך דין תעבורה מיומן. לאנשים רבים הפגישה עם הרשויות במעמד "חשודים", היא ראשונית, מה שעשוי להוביל לטעויות מהותיות בתום לב.
חוקר המשטרה הוא בעל מיומנות רבה בחקירות מסוג זה, הוא ידע "להוציא" ממכם את כל מה שדרוש לו על מנת לבסס את החשד נגדכם. כל טעות ולו הקטנה ביותר, עשויה להביא לתוצאה הפוכה ובכך לעלות לכם ביוקר. הקפידו לממש את זכותם להתייעץ עם עורך דין תעבורה מיומן טרם כניסתכם לחקירה. שתיקה בחקירה או ניתנת גרסה לא מדויקת, עשויים להוביל לכתב אישום שבו המדינה מאשימה אתכם בגרימת תאונת דרכים.
זכרו, החקירה הראשונית במשטרה היא המהותית ביותר לכן אל תקלו ראש, הקפידו לאמץ את כל ההמלצות שציינו במאמר, תהיו מרוכזים ותענו בצורה קצרה וממוקדת, אין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני. לאור האמור, קשה מאוד לתקן טעויות שנעשו בחקירה הראשונה לכן חשוב להתייעץ עם עורך דין תעבורה ולשתף אותו בכל פרט ופרט על מנת שיידע לכוון אותכם למענה הראוי ביותר לכל שאלה שתדרשו לענות.

לייעוץ מקצועי מעורכי דין המומחים בתיקי תאונות דרכים אנו ממליצים להסתייע בצוות של האתר עורך דין תאונות דרכים – אקסידנט לייעוץ מיידי בשבילך

חקירה במשטרה לאחר תאונת דרכים

בדרכים בפייסבוק | מייל: [email protected] | בדרכים – אודות

ייעוץ ראשוני חינם! השאירו פרטים בטופס
דילוג לתוכן